Hudba

st 14. 7. / 18:00 / nádvoří Panského dvora

Oblíbený místní dechový orchestr.

V průběhu 70. let působila ve Veselí nad Moravou mládežnická dechová hudba Všetulka. Zakladatelem a kapelníkem byl Milan Všetula. Orchestr bohužel neměl dlouhého trvání a po několika letech se rozpadl a členové se rozešli do dvou nových souborů, a to do dechových orchestrů Pláňava a Šohajé. Dechová hudba Šohajé vznikla v roce 1980, kapelníkem se stal František Nejezchleba, funkci uměleckého vedoucího zastával Milan Všetula. Nástrojové obsazení dechové hudby bylo koncipováno podle vzoru Moravanky.

Pod uměleckým vedením Milana Všetuly ml. a kapelníkem Oldřichem Nejezchlebou vyznává dechovka jednoznačné krédo: „Rozdávat potěšení a upřímné muzikantské nadšení“. Díky tradici, zájmu dětí a aktivitě základní umělecké školy se objevuje stále řada nadějných a talentovaných muzikantů. Na posty zakládajících členů přichází mladí odchovanci ZUŠ z Veselí nad Moravou.

Svou hudební inspiraci nachází muzikanti nejen v tradicích slováckého kraje, ale v repertoáru nechybí skladby dechovkové klasiky nebo úpravy populárních šlágrů či filmové hudby. V roce 2000, kdy kapela oslavila 20 let, vydala své první CD s názvem „Veselští Šohajé pěkně vyhrávajů“. Všichni její muzikanti i zpěváci, pochází z Veselí nad Moravou a jeho blízkého okolí. Přestože jsou všichni amatéři, díky cílevědomé a houževnaté práci získala tato kapela brzy velmi dobrou úroveň.

Na Moravě, v Čechách ale i na Slovensku jsou ŠOHAJÉ stálým hostem lázeňských promenádních koncertů, plesů, oslav či vánočních koncertů a pravidelně doprovází i další zajímavé akce jako jsou průvody, defilé nebo hody. To, že se její hudební prezentace neomezuje jen na oblast Moravy a Čech dokazují pozvání na různé festivaly a zahraniční vystoupení, kde vystupuje dechovka společně s folklórním tanečním souborem nebo mažoretkami. Těžko dnes již spočítat všechna úspěšná zahraniční vystoupení jimiž reprezentovali ŠOHAJÉ Českou republiku ve Francii, Belgii, Německu, Rakousku, Maďarsku a Švýcarsku.